یادداشت مهندس حسن قربانخانی به مناسبت روز ملی ایمنی
1396-10-13
یادداشت مهندس حسن قربانخانی به مناسبت روز ملی ایمنی

شاخص رعایت اصول ایمنی به عنوان یکی از شاخص‌های مهم پیشرفت جوامع، همواره مورد توجه کشورهای در حال توسعه بوده است. طبق آمار جهانی از بیش از ۴۰ نوع بلای طبیعی به ثبت رسیده در جهان، ۳۳ نوع آن در ایران به وقوع پیوسته است!
براساس آمارهای ارائه شده، متاسفانه شاهد آن هستیم که صنعت ساختمان، قریب به ۵۰ درصد از حوادث کارگاهی را به خود اختصاص داده و عامل بیش از ۸۰ درصد این حوادث نیز خطای انسانی گزارش شده است.
در حال حاضر طیف وسیعی از حوادث کارگاهی، ناشی از عدم توجه به اصول فنی و ایمنی، استفاده از مصالح غیراستاندارد و به‌ کارگیری کارگران فاقد مهارت می باشد که قاطبه این موارد نیز توسط سازندگان فاقد صلاحیت رقم میخورد.
این در حالیست که بسیاری از این تخلفات نیز توسط مهندسان ناظر به مراجع صدور پروانه گزارش میشوند. اما غالبا اقدامی در راستای جلوگیری از ادامه روند ساخت و ساز این پروژه های ساختمانی صورت نمی پذیرد.
واقعیت آن است که رسیدن به "ساختمانهای ایمن و مقاوم"، راه حلی جز حذف افراد فاقد صلاحیت از چرخه ساخت و ساز ندارد. لذا ضروری است عزم همه مسئولین و آحاد جامعه درجهت کاهش این خطای حادثه ساز که موجب اتلاف جبران ناپذیر سرمایه های ملی نیز می شود، جزم گردد.
پنجم دی ماه، علیرغم آنکه یادآور روزهای تلخی است که تلفات جانی و خسارات مالی گسترده ناشی از بلایای طبیعی درنقاط مختلف کشورمان حادث گردیده است، اما فرصت مناسبی است تا یکبار دیگر عملکرد سالانه خود در جهت کاهش اینگونه حوادث را مورد ارزیابی قرار دهیم.
سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران در دوره هفتم، این حوزه را با تشکیل "کمیته ایمنی" سازماندهی نموده و تحقق اجرای برنامه های مختلف در امور آموزشی، پژوهشی و بازرسی را بشرح ذیل مورد برنامه ریزی و پیگیری قرار داده است:

۱. برگزاری ۵ نشست کشوری با همکاری ۹ استان منتخب و تدوین برنامه های هفده گانه کاهش حوادث ساختمانی
۲. تربیت مدرسان ایمنی با همکاری اداره کار و شورای مرکزی نظام مهندسی ساختمان درجهت برنامه ریزیهای مختلف آموزشی ایمنی ویژه مهندسان ساختمان
۳. انتخاب و تهیه ۵ عنوان طرح تحقیقاتی و پژوهشی پس از اقدامات کارشناسی و تخصصی اولیه و برنامه ریزی لازم جهت تحقق طرحهای مذکور قبل از پایان دوره هفتم
۴. راه اندازی واحد بازرسی ایمنی و انجام بازرسی های متعدد از وضعیت ایمنی ساختمانها در طول یکسال اخیر و گزارش ساختمانهای ناایمن به مراجع ذیصلاح
۵. حمایت مادی و معنوی از فعالیتهای آموزشی و پژوهشی دانشگاه ها درجهت ارتقای سطح ایمنی ساختمانها

به امید آنکه همه در ایمن سازی ساختمانهای شهرمان سهیم باشیم.

حسن قربانخانی
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران


* به مناسبت پنجم دی ماه
"روز ملی ایمنی در برابر زلزله و کاهش اثرات بلایای طبیعی"