مهندس قربانخانی در سومین نشست فصلی کمیته استاندارد مطرح کرد: اجرای طرح مهندس خبرنگار با هدف رصد تخلفات در حوزه مصالح غیراستاندارد
1396-09-05
مهندس قربانخانی در سومین نشست فصلی کمیته استاندارد مطرح کرد:
اجرای طرح مهندس خبرنگار با هدف رصد تخلفات در حوزه مصالح غیراستاندارد

سومین نشست فصلی کمیته استاندارد با حضور رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران و مدیرکل استاندارد استان تهران 24 آبان ماه برگزار شد.
در ابتدای این نشست، دبیر کمیته استاندارد استان تهران در حوزه مصالح و تجهیزات ساختمانی گزارشی در خصوص اقدامات کمیته استاندارد ارائه کرد.
برگزاری دوره‌های آموزشی اختصاصی، ترویج و اطلاع‌رسانی عمومی از طریق صدور ابلاغیه‌ها، بازرسی‌های اختصاصی مصالح استاندارد، بازدیدهای مشترک کمیته استاندارد از محل مصرف (کارگاه‌های ساختمانی)، تهیه پیش نویش نظام نامه به کارگیری اعضای کارشناس استاندارد در واحد بازرسی مصالح استاندارد سازمان و واحدهای کنترل کیفیت تولیدکنندگان و... اقداماتی است که مهندس مسعودی در ارائه گزارش عملکرد کمیته استاندارد به آنها اشاره کرد.
در ادامه این نشست، مدیرکل استاندارد استان تهران توضیحاتی را بیان کرد.
مسلم بیات در ابتدا از برگزاری همایش مصالح ساختمانی در راستای استانداردسازی بناها خبر داد و گفت: این همایش به صورت مشترک توسط اداره استاندارد استان تهران و سازمان نظام مهندسی ساختمان تهران در بهمن سال جاری برگزار می‌شود.
وی افزود: همچنین بنا داریم تیم مشترکی از نظام مهندسی تهران، اداره کل استاندارد تهران و انجمن های تخصصی از 500 سازه در حال ساخت در سطح شهر تهران در خصوص کیفیت مصالح استفاده شده بازرسی کنند و گزارشی به دادستانی و شهرداری ارائه شود تا با متخلفان به شدت برخورد شود. ما باید در سیستم کاری خود نظامات تنبیهی در کنار نظامات تشویقی داشته باشیم.
بیات تاکید کرد: متأسفانه ما یک نظام جامع مدیریت کیفیت از طراحی تا پایان ساخت و ساز و حتی نگهداری نداریم. در این شرایط راحت ترین کار مقصریابی و انداختن تقصیرها بر دوش یک نفر یا یک سازمان است. این یعنی سرپوش گذاشتن روی خلأهایی که در فرآیند جامع ساخت و ساز شکل می گیرد.
مدیرکل استاندارد استان تهران در بخش دیگر اظهاراتش خاطرنشان کرد: من در هیچ زمانی به اندازه دوره ریاست مهندس قربانخانی در سازمان نظام مهندسی تهران، همراهی و جدیت در امر نظارت بر امر مصالح ساختمانی و کنترل کیفیت بر ساخت و ساز را شاهد نبوده ام. مصداق آن هم توقف 76 پروژه عمرانی در شهر تهران به علت استفاده از مصالح غیر استاندارد است.
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران نیز در ادامه این نشست توضیحاتی را ارائه کرد.
مهندس حسن قربانخانی گفت: اگر نتیجه تلاش همه، منجر به این شود که جان یک انسان در حوادثی مثل زلزله حفظ شود یا کیفیت زندگی مردم افزایش یابد حتما پاداش دنیوی و اخروی دارد و همه تلاش ما باید در این راستا باشد.
وی افزود: ما عادت کرده ایم ساختمان های بد ساخته شود و پس از بروز حادثه ای گلایه کنیم چرا اینگونه شد. اگر از ابتدا ساختمان ایمن با مصالح استاندارد ساخته شود دیگر نگران زلزله های بعدی در کشورمان نبودیم.
وی در بخش دیگر اظهاراتش خاطرنشان کرد: ما اخیرا طرحی را در سازمان نظام مهندسی پیاده کرده ایم به نام "مهندس خبرنگار" با این هدف که همکاران ما هر کجای شهر که دیدند ساختمانی با مصالح یا روش های غیراستاندارد در حال ساخته شدن است گزارشی از آن تهیه کنند و فیلم و عکس آن را در این سامانه ارسال کنند تا اطلاع رسانی شود.
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران افزود: برای مبارزه با افراد متخلف در حوزه مصالح غیراستاندارد و سازندگان فاقد صلاحیت راهی نداریم جز اینکه هزینه این افراد را افزایش دهیم تا هیچ گاه احساس اطمینان خاطر نکنند و همواره چشمان ناظری در حال رصد کردن آنها باشد.
قربانخانی تاکید کرد: اعتقاد ما در طرح مهندس خبرنگار این است که به جای داشتن حداکثر 100 بازرس در سطح شهر، به اندازه تمام اعضای سازمان، بازرس و ناظر در سطح شهر داشته باشیم.
در پایان این نشست بیانیه سومین جلسه فصلیکمیته استاندارد قرائت شد.